Türkiye'de Telif Hakları Hukuku Önemli Gelişmeler ve Öngörüler 2021

Raporumuzda, Türkiye’de telif hakları hukukunda sıklıkla karşımıza çıkan tartışmalı sekiz konuyu ana hatlarıyla ele alıyoruz.

2020, tüm dünya için olduğu gibi Türkiye için de zor bir yıldı. 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de ilk resmi Covid-19 vakasının raporlanmasıyla yıl boyunca ülkemiz, karantinalar, seyahat sınırlamaları ve resmi kurumlara ulaşımda zorluklar deneyimledi.

Kısıtlamalar nedeniyle yılın ikinci üç ayında ülkemizde iş hayatı durma noktasına geldi, ancak Haziran sonrası hayatımıza giren “yeni normal” kavramı ile birçok şirket Covid-19 salgını gölgesinde faaliyet göstermeyi öğrenmek durumunda kaldı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hemen her alanda çok hızlı bir dijital dönüşüm yaşandı. Dijitalleşen dünya ile birlikte internet ortamında telif haklarının korunması,  yapay zekanın yarattığı ürünler üzerindeki telif hakkı sahipliği, çalışma yoğunluğu her geçen gün artan bilgisayar ve yazılım gibi teknik detayları daha kapsamlı sektörlerde telif haklarının korunması, bu hakların devri, çalışanların haklarının ne şekilde düzenleneceği konuları da büyük önem kazandı.

Bu belge, geçtiğimiz yıl içerisinde gerçekleşen dijital dönüşüm çerçevesinde telif hakkı sahipleri için önemli olduğunu düşündüğümüz çeşitli konuların bir derlemesidir.