Türkiye'de Telif Hakları Hukuku Önemli Gelişmeler ve Öngörüler 2022

Raporumuzda, Türkiye’de telif hakları hukukunda sıklıkla karşımıza çıkan tartışmalı sekiz konuyu ana hatlarıyla ele alıyoruz.

2021, COVID-19 pandemisinin iş hayatı üzerindeki etkilerinin ortadan kaybolmaya başladığı bir yıl oldu. Sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları kaldırıldı , uzaktan çalışma ve çevrimiçi toplantılar gibi uygulamalar devam ederken, iş hayatı mümkün olduğu ölçüde normale döndü.

Öte yandan, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hemen her alanda çok hızlı bir dijital dönüşüm yaşanmaya devam etti. 2021 yılının başından itibaren Non-Fungible Token (NFT) kavramı hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Dijitalleşen dünya ile birlikte yapay zekanın yarattığı ürünler üzerindeki telif hakkı sahipliği, internet ortamındaki telif hakkı ihlallerinden yer sağlayıcıların sorumluluğu konuları da büyük önem kazandı.

Telif Hakları Hukuku, teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm ararken; geleneksel alanlarda gelişmeler de aynen devam ediyor.

Bu belge, telif hakkı sahipleri için önemli olduğunu düşündüğümüz geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan gelişmeler sonucu ortaya çıkan konular ile telif hakları hukukuna ilişkin temel meselelerde yaşanan gelişmelerin bir derlemesidir.

İÇİNDEKİLER

Aboneliğinizi Yönetin

Güncel hukuki görüşlerimiz ve etkinliklerimiz hakkında özelleştirilmiş bilgilendirme için abone olun.

;