Pınar Arıkan

Direktör


+ 90 (212) 354 00 00
pinar.arikan@gun.av.tr


Diller:
İngilizce, Türkçe

Uzmanlık Alanı

Pınar Arıkan, büronun patent, marka, tasarım ve FM tescilleri çalışma alanının direktörüdür. 2004 yılından bu yana büromuzda çalışmaktadır. Hali hazırda, marka ve patent vekillerinden oluşan patent, marka, tasarım ve FM tescilleri ekibini yönetmektedir.

Marka, patent, tasarım ve alan adı alanlarında; gümrük araştırmaları, yeni başvurularda ve itirazlarda bulunulması, takibat stratejilerinin geliştirilmesi ve uygulanması, müvekkillerin FM portföylerinin dünya genelinde yönetimi konusunda çeşitli sektörlerden yerli ve çok uluslu çok sayıda müvekkilimize danışmanlık yapmış ve kendilerini Türk Patent ve Marka Kurumu (“TÜRKPATENT”) nezdinde temsil etmiştir.

Yiyecek ve içecek, moda, kozmetik, tekstil, elektronik, eğlence, otelcilik ve turizm, medya ve eğlence, tıbbî ürünler, radyo ve TV yayıncılığı, Telekom, tütün mamulleri dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyet gösteren çok uluslu müvekkilleri Fikrî Mülkiyete ilişkin her konuda temsil etmektedir. Aynı zamanda çeşitli Türk şirketlerine ait markaların yurt dışında tescil ettirilmesine ilişkin olarak dünya çapında faaliyet gösteren bir patent ve marka vekilleri ağını da yönetmektedir.

Pınar bugüne kadar çeşitli marka devri projelerinde yer almış, yabancı şirketler ile Türk şirketlerine devir koşullarının müzakere edilmesi sürecinde destek vermiş, devir belgeleri hazırlamış ve bu belgeleri devreden/devralan adına imzalayıp ilgili değişikliklerin TÜRKPATENT kayıtlarına yansıtılmasını sağlamıştır.

Pınar FM durum değerlendirmesi projeleri üzerinde çalışmış, bu kapsamda müvekkillere küresel FM portföylerinin gözden geçirilmesi ve gerekli olduğu durumlarda portföyün yeniden yapılandırılması konusunda destek sağlamış ve onlara FM tescili stratejisinin geliştirilmesi konusunda fikir vermiştir.

Pınar, yeniden markalandırma projelerinde de engin bir deneyime sahiptir ve müvekkillere aday markaların tescil edilebilirliği konusunda görüş sunmak ve seçilen markaların tescilini sağlamak yoluyla destek vermiştir.

Yayınlar

Eğitim

  • Boğaziçi Üniversitesi, Uluslararası Ticaret, İstanbul (2004)
  • Tuncay Azaphan Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, İstanbul (1999)