Kadın Cinayetleri ve Kadına Yönelik Şiddet Bir Hukuk(suzluk) Problemidir


Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet bir hukuk(suzluk) problemidir.

Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız, daha önce hakkında uzaklaştırma kararı verilen, eski nişanlısı tarafından katledilmiştir. Meslektaşımızı bir kadın cinayeti sonucu yitirmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve camiamıza başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Av. Dilara Yıldız’ın katli, maalesef münferit bir olay değildir. Her gün üzülerek şahit olduğumuz, kadına yönelik şiddetin elim bir örneğidir.

Türkiye, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddet olaylarının en vahim şekilde yaşandığı ülkelerden biri olmasına rağmen; bu yönde etkin ve caydırıcı hukuki düzenlemeler yapmak yerine, İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma yönünde – hukuki geçerliliği dahi tartışmalı olan - bir karar vermiş ve bu karar ile, şiddet olaylarının önlenmesi ve şiddetle mücadele konusunda atılan küçük adımlar da işlevsiz kalmıştır. Meslektaşımızın katli ve her gün örneğini gördüğümüz tüm kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olayları bunun en açık kanıtıdır.

Kadın cinayetleri ve kadına karşı şiddet suçları konusunda caydırıcı yaptırımlar ile bu şiddet olaylarını önleyici etkili tedbirler içeren yasal düzenlemeler acil olarak yapılmalı,  sıkı denetimlerle yasaların amacına uygun biçimde uygulanmaları sağlanmalıdır. Bu konuda en küçük bir ihmal veya tedbirsizliğe dahi izin verilmemelidir. İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe konulması ise, atılması gereken ilk ve en önemli adımdır.